Podkładki to niepozorne elementy, które odgrywają istotną rolę podczas montażu przeróżnych konstrukcji. Chociaż oferta tych produktów jest bardzo zróżnicowana, do najczęściej stosowanych rozwiązań zalicza się podkładka M8. Sprawdź, do czego można ją wykorzystać oraz dlaczego w ogóle warto stosować podkładki.
Co ciekawe pomimo wspólnego oznaczenia M8, podkładki dostępne są w wielu wariantach (między innymi płaskim, ząbkowanym oraz sprężystym). Jeżeli zastanawiasz się, która z nich będzie najlepsza do konkretnej aplikacji, zapoznaj się z dalszą częścią artykułu.
Spis treści
Co to jest podkładka M8?
Najczęściej stosowanym produktem z tej kategorii jest podkładka płaska M8, którą wykorzystuje się w wielu projektach montażowych. Dzięki stosowaniu takich podkładek można zwiększyć trwałość i stabilność połączeń, a zróżnicowana oferta typów i materiałów sprawia, że można je wykorzystywać do wielu zastosowań.
W celu wybrania odpowiedniej podkładki należy więc zwrócić uwagę na trzy istotne czynniki: materiał, rodzaj podkładki oraz jej rozmiar. W przypadku materiału wybór jest o tyle istotny, że jeżeli na przykład podkładka ma zostać zastosowana w wilgotnym otoczeniu, dużo lepszym wyborem niż standardowy rodzaj będzie podkładka ze stali nierdzewnej. Największy wybór podkładek można znaleźć na https://allegro.pl/listing?string=podk%C5%82adki%20m8, gdzie dostępne są również zbiorcze opakowania. Jeżeli więc ktoś potrzebuje większej ilości podkładek w tym samym rozmiarze, może wówczas uzyskać atrakcyjniejszą cenę niż przy zamawianiu pojedynczych sztuk. Niezależnie od tego, czy potrzebna jest nierdzewna podkładka, czy też standardowe wykonanie, tu na pewno uda się ją kupić w dobrej cenie.
Jeżeli natomiast chodzi o wysokość podkładki lub inne szczegółowe informacje, zawsze warto sprawdzić, czym charakteryzuje się dany produkt. Wystarczy tak naprawdę norma, aby można było szybko sprawdzić, z jakimi parametrami wiąże się jej zastosowanie.
Popularne rodzaje podkładek typu M8
Do najczęściej spotykanych rodzajów podkładek M8 zaliczają się:
- płaskie podkładki M8 – pozwalają rozłożyć obciążenie śruby na większej powierzchni, co zabezpiecza ją przed uszkodzeniem.
- podkładki sprężyste M8 – często określane jako podkładki zabezpieczające, co wynika z ich głównej funkcji: zabezpieczaniu śrub przed luzowaniem się. Przemyślana konstrukcja tych elementów pozwala uzyskać trwałe połączenie, nawet jeżeli stosuje się je w miejscach narażonych na wibracje.
- podkładki ząbkowane M8 – dzięki niewielkim ząbkom znajdującym się na krawędzi, podkładki te po dokręceniu śruby wbijają się w powierzchnie, co przekłada się na wysoką stabilność.
- izolacyjne podkładki M8 – w tym przypadku producenci stosują specjalne materiały nieprzewodzące, co pozwala wykorzystywać podkładki do połączeń elektrycznych.
Średnica wewnętrzna i średnica zewnętrzna podkładki
Dzięki znormalizowaniu średnicy wewnętrznej, klienci nie muszą się zastanawiać, czy podkładki od nowego dostawcy będą kompatybilne z tymi, które kupiło się poprzednio. Oznaczenie M8 wskazuje na średnicę wewnętrzną wynoszącą 8 milimetrów. Rozmiar ten jest często wykorzystywany w połączeniach śrubowych.
Co ciekawe o ile średnica otworu wewnętrznego zawsze wynosi 8 mm, to w zależności od normy, średnica zewnętrzna się różnić. Przykładowo dla podkładek sprężystych zgodnych z DIN 127 wynosi ona około 13 milimetrów, a dla podkładek płaskich M8 zgodnych z DIN 125 około 16 mm.
Gdzie stosuje się podkładki M8?
Dzięki zróżnicowanej ofercie podkładek są one stosowane w wielu branżach. Wybrane z nich znajdziesz poniżej:
- motoryzacja – podkładki M8 mogą być przydatne podczas montażu części samochodowych,
- przemysł – można je spotkać w wielu maszynach i urządzeniach,
- budownictwo – przydają się podczas mocowania elementów konstrukcyjnych.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystywać takie podkładki również w innych branżach i przy realizacji własnych projektów.
Artykuł sponsorowany