Orteza lub stabilizator na palec to bardzo często stosowany sprzęt medyczny. Kontuzje i schorzenia tej części ciała dotykają wielu osób, a ponieważ poważnie ograniczają sprawność manualną i utrudniają codzienne życie, ich leczenie traktowane jest priorytetowo. Podpowiadamy, kiedy należy stosować ortezy i jak je wybrać, aby rekonwalescencja przebiegała sprawnie i szybko!
Spis treści
Czym jest orteza na palec?
Zadaniem ortezy jest stabilizacja i utrzymanie palca w jednej pozycji, a w niektórych przypadkach także zmniejszenie obciążeń działających na stawy palców podczas ruchu. Takie działanie sprawia, że gojenie urazów jest zdecydowanie szybsze. Orteza na palec pomaga również łagodzić ból i stany zapalne.
W przeważającej części przypadków ortezy wykonane są ze sztywnego materiału — najczęściej wytrzymałego tworzywa sztucznego lub metalu. W zależności od rodzaju ortezy wyposażone są również w miękkie, piankowe podkładki, które amortyzują nacisk punktowy na palec i poprawiają komfort noszenia. W niektórych modelach znajdują się także taśmy stabilizujące, dzięki czemu orteza jest lepiej dopasowana i nie przesuwa się podczas ruchu.
Kiedy i jak stosować stabilizator na palec?
Jedne z najczęściej leczonych za pomocą ortezy palca przypadłości i kontuzje, to:
- skręcenia palców;
- złamania bez przemieszczenia;
- zwichnięcia stawów palców;
- choroby zwyrodnieniowe stawów;
- artretyzm;
- palce młoteczkowate.
Nie ma reguły, jeśli chodzi o czas i sposób stosowania ortezy na palec — wszystko zależy od rodzaju schorzenia i skomplikowania urazu. Niekiedy wystarczy nosić stabilizator przez kilka tygodni, ale czasami rekonwalescencja po kontuzji może trwać miesiące. Nie zawsze też konieczne będzie noszenie ortezy w trybie ciągłym. Lekarz lub fizjoterapeuta poinformują Cię, jak długo powinieneś nosić szynę i jakie czynności możesz bezpiecznie wykonywać bez niej.
Rodzaje ortez na palec
Wybór właściwego modelu stabilizatora na palec powinien być podyktowany rodzajem urazu lub schorzenia. Niemniej, nawet ortezy o takim samym lub podobnym przeznaczeniu mogą różnić się między sobą pod względem konstrukcji. Nie warto zatem skupiać się tylko na jednym rozwiązaniu. Najlepiej wziąć pod uwagę kilka opcji. Do najpopularniejszych typów ortezy na palec należą:
- ortezy nakładkowe — mają postać wąskiego rękawa, który wsuwa się na palec tak, aby pozbawić staw mobilności. Ich największą zaletą jest łatwość zakładania i ściągania. Nakładowe ortezy na palec dostępne są w wielu różnych rozmiarach. Dla bezpieczeństwa zazwyczaj wybiera się nieco większe — tak, aby nie tamowały krążenia i można było je łatwo zdjąć nawet przy opuchliźnie. Mogą więc wykazywać nieco mniejszą skuteczność, jeśli konieczne jest całkowite unieruchomienie palca.
- ortezy rynnowe — mają kształt półkola albo litery U i podpierają palec po bokach, lub od spodu. Są wygodne, przewiewne i długo utrzymują się na miejscu.
- ortezy i stabilizatory na więcej palców — stabilizują również sąsiadujące palce, a niekiedy także całą dłoń. Stosuje się je w przypadku poważnych kontuzji, kiedy konieczne jest całkowite unieruchomienie palca.
- dynamiczne ortezy na palec — przyjmują postać ramy złożonej z dwóch elementów połączonych ze sobą sprężynowym przegubem. Taka konstrukcja pozwala poruszać palcem z podparciem. Ortezy dynamiczne mogą być pomocne podczas fizjoterapii. W takim wypadku orteza umożliwia niezbędne do zwiększenia mobilności ruchy palcem, ale chroni go przed przypadkowym wyłamaniem lub gwałtowną zmianą pozycji, co zapobiega pogłębieniu się urazu.
- stabilizatory usztywniające palec, nadgarstek i przedramię — stosuje się je w przypadku poważnych urazów: zwichnięć, złamań i dyslokacji.
Właściwie dobrana orteza niweluje nieprzyjemne dolegliwości bólowe, obrzęki oraz stany zapalne stawów i otaczających je tkanek miękkich — ulga odczuwalna jest zazwyczaj już po kilku dniach. Co najważniejsze, nawet na samym początku używania orteza nie nasila bólu i nie powoduje żadnych innych dolegliwości. Jeśli mimo to z każdym dniem odczuwasz silniejszy ból, zwiększyła się opuchlizna palca, pojawiły się na nim przebarwienia i siniaki, albo straciłeś w nim czucie — niezwłocznie zgłoś się do lekarza. Szybka reakcja może uratować sprawność Twoich palców!
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.