Kamień naturalny to elegancki materiał wykończeniowy, który daje szerokie możliwości aranżacyjne. Bogata gama odcieni, ciekawe wzornictwo oraz doskonałe parametry wytrzymałościowe sprawiają, że płytki z marmuru, granitu czy trawertynu cieszą się ogromną popularnością wśród architektów wnętrz. Jeżeli i Ty chciałbyś wykorzystać potencjał naturalnych surowców, koniecznie sprawdź, jak wprowadzić kamienne okładziny do swoich wnętrz, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt wizualny.
Spis treści
Naturalny kamień we wnętrzach – w jakich pomieszczeniach się sprawdzi?
Kamień naturalny może być dominującym materiałem wykończeniowym we wnętrzach lub służyć jako akcent dekoracyjny. Okładzina kamienna, położona na jednej ścianie w salonie czy sypialni, świetnie podkreśli centralny element wystroju pomieszczenia, np. kominek lub strefę TV. W kuchni czy łazience płytki z kamienia naturalnego mogą ozdabiać wszystkie ściany, ułatwiając zachowanie porządku we wnętrzu.
Marmur oraz granit są także wykorzystywane do produkcji płytek podłogowych. Oba materiały są trwałe, przy czym marmurowe płytki kamienne mają wyższy stopień nasiąkliwości. Granit sprawdzi się natomiast wszędzie tam, gdzie potrzeba ponadprzeciętnej trwałości. Płytki z tego materiału służą do wykonywania schodów zewnętrznych i wewnętrznych, obudów kominka, blatów kuchennych czy parapetów.
Kamień naturalny na ścianę w salonie – inspiracje aranżacyjne
Naturalny kamień na ścianę w salonie to sprawdzony sposób na zaaranżowanie wnętrza, które będzie jednocześnie eleganckie i nowoczesne. W odróżnieniu od kuchni czy łazienki płytki nie powinny być jednak instalowane na wszystkich ścianach. Zdecydowanie lepszą praktyką jest wybór jednej ściany, np. za kanapą, i pokrycie jej kamiennymi płytkami. Taki akcent przyciągnie wzrok i podkreśli centralne elementy wystroju wnętrza.
Jeśli masz kominek, kamień naturalny będzie doskonałym sposobem na jego wykończenie. Zakład kamieniarski Gran-Pol specjalizuje się w produkcji płytek kamiennych, których wytrzymałość i wygląd odpowiadają wymogom najbardziej zaawansowanych projektów. Kamień naturalny na ścianę w salonie z kominkiem przetrwa wysokie temperatury i nawet po wielu latach zachowa swój pierwotny wygląd.
W jakich stylach wnętrzarskich sprawdzi się kamień naturalny?
Niewątpliwą zaletą kamienia jest jego uniwersalność. Naturalne surowce doskonale wpisują się w wiele trendów wnętrzarskich, poczynając od rustykalnego, przez nowoczesny, aż po loftowy. Kamień naturalny na ścianę może być z powodzeniem łączony z drewnem – takie zestawienie pozwala uzyskać przytulną atmosferę. Z kolei płytki o chropowatej strukturze będą świetnie pasować do wnętrz rustykalnych, podkreślając ich wiejski klimat. We wnętrzach nowoczesnych prym wiedzie polerowany kamień naturalny na podłogę i ściany, który będzie harmonizować z minimalistycznym wystrojem i pozwoli uzyskać efekt optycznego powiększenia wnętrza.
Ciekawym sposobem, aby uwydatnić piękno naturalnego kamienia, jest zainstalowanie oświetlenia LED wzdłuż kamiennej ściany. Reflektory i inne punktowe źródła światła świetnie podkreślą fakturę i kolorystykę kamienia, co dodaje głębi i stworzy przyjemną atmosferę.
Z jakimi materiałami zestawiać kamień naturalny?
Kamień naturalny to na tyle uniwersalny materiał, że można go łączyć z niemal wszystkimi surowcami. Drewniane meble, podłogi czy elementy dekoracyjne prezentują się bardzo korzystnie na tle kamiennej ściany. Kamień naturalny na ściany wewnętrzne, w zestawieniu z elementami metalowymi czy betonowymi, podkreśli natomiast industrialny design pomieszczenia. Z kolei tkaniny, takie jak bawełna czy len, pomogą uzyskać bardziej „miękki” efekt aranżacji. To częsty wybór designerów projektujących wnętrza japandi.
Wybierając kamień naturalny do łazienki, kuchni oraz innych domowych pomieszczeń, warto zachować umiar i nie przesadzić z liczbą detali. Pamiętaj, że mniej znaczy więcej.