Aranżacja wnętrz stanowi nie lada wyzwanie dla każdego, kto chce zmierzyć się ze stworzeniem idealnej przestrzeni dla siebie. Należy pamiętać o najdrobniejszych szczegółach, aby efekt końcowy był nie tylko estetyczny, ale również w pełni funkcjonalny. Kluczową w tym rolę odgrywa oświetlenie LED – pozornie element konstrukcyjny, mało istotny element dekoracyjny, lecz w praktyce to właśnie ono podkreśla zastosowany styl, jak i zapewnia codzienny komfort. W jaki sposób? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru lamp ledowych?
Dobór odpowiedniego oświetlenia nie jest zadaniem łatwym. Całość musi idealnie wpasować się w zastosowany styl, jednocześnie gwarantować właściwe, zdrowe dla oczu natężenie światła. A innymi wymaganiami charakteryzuje się kuchnia, innymi salon czy sypialnia. Naturalnie więc pojawiają się pytania i wątpliwości, zwłaszcza kiedy chodzi o oświetlenie LED – dostarczające wręcz nieograniczone możliwości aranżacyjne. Dlatego też przed rozpoczęciem poszukiwań, warto się do tego przygotować…
Spis treści
Oświetlenie LED – podstawowe informacje
Oświetlenie LED, np. w postaci żarówek, jest niezwykle łatwo pomylić z klasycznymi, starszego typu odpowiednikami. Co jednak istotne, w ich wnętrzu znajduje się nie wolframowy żarnik, lecz diody.
Działanie diod jest dość proste. Wykorzystują zjawisko elektroluminescencji, czyli w uproszczeniu: generują światło, kiedy przepływa przez nie prąd. Co znaczące, podczas tego procesu nie wytwarza się ciepło. Dzięki temu diody nie wymagają zużycia aż tak dużej energii elektrycznej, aby zaczęły funkcjonować. Przekłada się to również na ich większą wytrzymałość: odporność na uszkodzenia i przepalenie.
Oczywiście zdarza się, że pojedyncza dioda z całego zestawu przestaje działać, co jest widoczne zwłaszcza przy taśmach, np. oświetlających sufit lub tzw. wyspę z fototapetą. Niemniej to właśnie trwałość LED wskazywana jest jako jedna z większych zalet tej technologii.

Energooszczędne lampy LED dla nowoczesnych domów
Jak zostało wspomniane, diody LED zaliczane są do w pełni energooszczędnego oświetlenia. Doskonale sprawdzą się w nowo wybudowanych domach nisko i zeroemisyjnych, których powstaje coraz więcej. Tego typu budynki nie tylko przekładają się na bardzo niskie koszty energetyczne, ale również są zbawienne dla środowiska naturalnego.
Ponadto wybierając oświetlenie LED nawet w starszych budynkach, już przy pierwszych opłatach za zużycie energii elektrycznej zauważymy znaczącą różnicę. Jednocześnie nie zapominajmy, że nie odnotujemy przy tym spadku jakości oświetlenia – wręcz przeciwnie! Intensywność i barwa staną się wyrazistsze, a dodatkowo uzyskamy możliwość manipulowania natężeniem oraz zmiany koloru. Dostępne są także specjalne sterowniki dostosowujące lampy LED np. do wyświetlanego obrazu na telewizorze lub świecące w rytm muzyki.

Żarówki LED, taśmy, lampy – szereg możliwości
Biorąc pod uwagę powyższe informacje, szybko dojdziemy do wniosku, że oświetlenie LED nie jest jednolite czy monotonne. Bez najmniejszych problemów dobierzemy wariant doskonale wpisujący się w zastosowany styl (zarówno klasyczny, jak i nowoczesny).
Do najpopularniejszych rodzajów należą:
- lampy wiszące LED – dostępne w różnych kształtach i kolorach: od najprostszych, wręcz surowych konstrukcji w stylu industrialnym, po dekoracyjne i wysoce estetyczne oświetlenie sufitowe LED;
- kinkiety LED – funkcjonalne, nakierowujące wiązkę światła w konkretny punkt. Popularny wybór do takich pomieszczeń, jak korytarze czy łazienki;
- taśmy LED – dostępne w rolkach o różnej długości i grubości. Pięknie prezentują się jako dodatkowe oświetlenie meblowe LED, kuchenne oraz wszelkich innych wystających elementów;
- oprawy na- i podtynkowe – to nowoczesne oświetlenie LED perfekcyjnie wtapia się w otoczenie, będąc montowanym bezpośrednio w płytach gipsowo-kartonowych;
- wolnostojące lampki biurkowe LED – uzupełnienie oświetlenia. Wykorzystywane do czytania i pracy.
Lampy sufitowe LED – o czym jeszcze warto pamiętać?
Kierując się w stronę oświetlenia LED, nie zapominajmy o czysto praktycznych wytycznych, czyli barwie światła i jego natężeniu. Oczywiście wiele tu zależy od indywidualnych preferencji użytkownika (jedni wolą cieplejsze barwy, z kolei inni nie wyobrażają sobie funkcjonowania z odcieniami innymi niż zimne). Jednak istnieją pewne wyraźne wytyczne, nie tylko producentów, których dobrze się trzymać.
Przykładowo: do sypialni czy salonu lepszym pomysłem jest ciepła barwa światła. Uspokaja i wycisza nasze zmysły, przygotowując je do relaksu i odpoczynku. Z drugiej strony, ciepłe źródło światła nie sprawdzi się w gabinecie, kuchni, biblioteczce czy warsztacie. W miejscach tych umysł nie powinien tracić skupienia. Najczęstszym jednak wyborem są światła o barwie neutralnej, która sprawdzi się do wszystkich pomieszczeń u ludzi, którzy wspomnianych wcześniej preferencji nie mają.
W dalszym ciągu mając wątpliwości, jaki rodzaj oświetlenia w technologii LED wybrać, warto zasięgnąć porady specjalistów. Renomowani producenci oraz sprzedawcy posłużą nam swoją wiedzą i doświadczeniem, nakierowując na idealne rozwiązania.
A podczas aranżacji wnętrz właśnie o takie chodzi…
Jeśli potrzebujesz pomocy w dobraniu idealnego oświetlenia led do twojego wnętrza, zajrzyj na stronę www.suuhouse.pl, gdzie znajdziesz nie tylko szeroki wybór oświetlania, ale także doświadczony zespół specjalistów, który odpowie na twoje pytania.