Balsam, mleczko i krem do opalania chronią skórę przed promieniowaniem UV. Jest jednak jeden warunek: należy ich odpowiednio używać, i to zarówno w kontekście ich nakładania na skórę, jak i częstotliwości aplikacji. Dowiedz się, w jaki sposób używać kremów do opalania, by rzeczywiście zabezpieczały przed promieniami UV i poparzeniami słonecznymi.
Spis treści
Jak działa krem do opalania?
Krem do opalania może chronić przed promieniowaniem UV na dwa sposoby. To, jak blokuje on promienie słońca, zależy od rodzaju tego kosmetyku, a dokładnie od zastosowanego w nim filtra UV. Przed poparzeniami słonecznymi można zabezpieczać się, stosując:
- kremy z filtrem mineralnym (zwanym też filtrem fizycznym) – znajdują się w nich dwutlenek tytanu i tlenek cynku, czyli ekranizujące związki chemiczne; kosmetyki z takim filtrem tworzą na skórze niewidzialną warstwę ochronną, która odbija szkodliwe promieniowanie poprzez jego rozproszenie;
- kremy z filtrem chemicznym – w ich składzie znajdują się związki będące pochodnymi kwasów, np. awobenzon, oktinoksan i oktisalan; mają one zdolność do pochłaniania promieniowania UV i zmieniania go w ciepło – nieszkodliwe dla ludzkiej skóry.
Za bezpieczniejsze dla zdrowia człowieka uważa się kremy do opalania z filtrem fizycznym. Ich formuły bazują na fotostabilnych składnikach, które nie przenikają w głąb skóry. Jednak niezależnie od tego, na jaki rodzaj kremu się zdecydujesz, kluczem jego skuteczności jest prawidłowe stosowanie.
Jak używać kremu do opalania?
Krem do opalania należy nałożyć na czystą skórę minimum 15 minut przed wyjściem na słońce – jeżeli używasz produktu z filtrem chemicznym. W tym czasie substancje znajdujące się w tym kosmetyku „aktywują się”. Natomiast kremy z filtrem mineralnym chronią skórę przed poparzeniem od razu po aplikacji.
Kosmetyk do opalania należy nakładać na czystą twarz i ciało. W miejscach, które są szczególnie narażone na poparzenia słoneczne, może znaleźć się grubsza warstwa kremu. Dotyczy to m.in. ramion czy nosa. Na pozostałej powierzchni ciała kosmetyk trzeba rozprowadzić równomiernie.
Jeżeli masz zamiar dłużej się opalać, jednorazowa aplikacja kremu do opalania nie wystarczy. Należy ponownie nałożyć go na skórę po 2 lub 3 godzinach. Czas ten może skrócić się, jeżeli aktywnie spędzasz dzień i pocisz się – twój pot może zmniejszyć właściwości fotoprotekcyjne kosmetyku. Krem do opalania stosuj częściej, jeżeli podczas słonecznej pogody zażywasz kąpieli w basenie czy morzu.
Przed czym jeszcze chroni krem do opalania?
Krem do opalania chroni przed promieniowaniem UV, a pośrednio również przed skutkami oddziaływania tych szkodliwych promieni. Są nim: szybsze starzenie się skóry, jej przebarwienia (zmiany hiperpigmentacyjne – np. plamy starcze), przesuszenie, podrażnienie, a nawet choroby nowotworowe. Dlatego latem i przed wakacjami pod palmami warto zaprzyjaźnić się z kosmetykami chroniącymi skórę przed słońcem. Jeśli nie będziesz ich stosować, ucierpieć mogą na tym twoje zdrowie i uroda.