Ile może unieść tragarz?

Na trasie wokół Annapurny można spotkać dwa rodzaje tragarzy. Pierwsza kategoria to tragarze wynajęci przez leniwych turystów do noszenia ich plecaków. Ich można zaliczyć do szczęściarzy – na plecach mają zazwyczaj nie więcej niż 30kg ładunku, który taszczą tylko kilka godzin dziennie.

Druga kategoria to tragarze noszący na plecach cargo, czyli zaopatrzenie dla wiosek leżących na trasie. W całkiem sporo miejsc towaru nie da się w żaden sposób przywieść, więc trzeba go przynieść. Tragarze wnoszą więc wszystko co może się przydać mieszkańcom wiosek i turystom – jajka, żywe kurczaki, ryż, ziemniaki, piwo, wodę, colę, słodycze, ale także mydło, kołdry, ubrania, metalowe elementy do konstrukcji mostków, kable itp. itd. Ci niscy i drobni mężczyźni w mocno zużytych klapkach lub ewentualnie tenisówkach co rano wkładają na plecy swoje przeogromne ładunki, które ponoć nie rzadko ważą sporo więcej niż 50kg, i idą powoli krok za krokiem, tak długo jak starcza im siły. Zatrzymują się przy strumykach żeby się napić, odsapnąć przez kilka minut i ruszają dalej. Wieczorem, po wielu godzinach mozolnej wędrówki, zrzucają ładunek i w sekundzie zasypiają w jednym z gueshousów, by następnego dnia znów dalej ruszyć w drogę. I tak aż do celu.

Szacunek dla tych ludzi. Wielki szacunek.
Słoń w kąpieli
Wokół Annapurny – długa droga w dół i Poon Hill

6 komentarzy

 1. niezle. tym bardziej ze taka wedrowka trwa kilka h dziennie.

  Post a Reply
 2. Coś niesamowitego. Szacunek dla Ciebie za taki reportaż. Rewelacja ;) Z wszystkich fotek z waszych wyjazdów te urzekły mnie najbardziej ;)

  Post a Reply
 3. Ja z tragarzami spotkałam się w Afryce… Wykonują niesamowitą pracę! Bo oprócz noszenia naprawdę wielkich i ciężkich tobołów cały czas byli przesympatyczni i co chwilę pokrzykiwali „Hakuna matata” ;) Szkoda, że bywają niedoceniani…

  Pozdrawiam;)

  Post a Reply
 4. Nieprawdopodobne….

  Post a Reply
 5. jak skończą budować drogę to takie widoki będą rzadkością, a tragarze stracą źródło zarobku…

  Post a Reply
 6. Ci co noszą kurczaki to prawdziwi szczęściarze w porównaniu do innych!

  Post a Reply

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poinformuj mnie o nowych komentarzach na e-mail. Możesz także SUBSKRYBOWAĆ ten wpis bez komentowania.