Wszystko co musisz wiedzieć, by zaaplikować o wizę Work and Holiday do Australii

Mam dla Ciebie dwie wiadomości – dobrą i złą. Dobra jest taka, że od 1 sierpnia 2014 tego roku młodzi Polacy mogą wyjeżdżać do Australii na tzw. Work and Holiday Visa (kod tej wizy to 462). Zła wiadomość jest taka, że to nie to samo co Working Holiday Visa (kod 417), na którą od lat jeżdżą do Australii Brytyjczycy, Niemcy czy Francuzi. W ich przypadku jedynym warunkiem przyznania wizy jest wiek (trzeba mieć poniżej 31 lat). W przypadku wizy Work and Holiday dla Polaków jest trochę trudniej. Ale do rzeczy:

Dla kogo

O wizę Work and Holiday (wiza 462) aplikować mogą Polacy spełniający następujące wymogi:

 • w momencie aplikowania mieć więcej niż 18, i mniej niż 31 lat;
 • nie mieć dzieci, które chce ze sobą do Australii zabrać;
 • mieć wystarczająco dużo pieniędzy na początek pobytu w Australii. Urząd Emigracyjny wymaga tu równowartości AU$5000;
 • mieć bilet powrotny lub środki na jego zakup;
 • mieć wyższe wykształcenie lub ukończone co najmniej dwa lata studiów;
 • znać angielski. Trzeba to udowodnić przedstawiając certyfikat IELST, TOEFL albo OET. Z certyfikatu można być zwolnionym jeśli wykaże się, że odbywało się naukę z wykładowym angielskim przez wymagany okres czasu (tez różni się w zależności od tego czy chodzi o naukę w podstawówce, w szkole średniej czy na studiach);
 • spełnić warunki zdrowotne;
 • dodatkowo trzeba przedstawić list polecający wystawiony przez polski rząd. O taki list można wystąpić tutaj;

Jak widzisz, nie jest aż tak bardzo łatwo, choć wszystkie powyższe wymagania są do przejścia. Problem leży gdzie indziej – niestety wiza przyznawana jest tylko 200 Polakom rocznie. Gdy pula na dany rok zostaje wyczerpana, wszystkie pozostałe aplikacje otrzymane potem zostaną zignorowane i przepadną (nie będą one rozpatrywane w kolejnym roku). Dlatego bardzo ważne jest, by aplikację złożyć na samym początku roku okresu przyjmowania aplikacji (ten okres zaczyna się 1 sierpnia lipca każdego roku). Jeśli planujesz złożyć ją później, warto najpierw sprawdzić czy limit wiz na dany rok nie został przypadkiem wyczerpany.

Co daje wiza

Wiza Work and Holiday (462) pozwala na:

 • roczny pobyt w Australii. Wjechać trzeba w ciągu 12 miesięcy od daty otrzymania wizy;
 • pracę do sześciu miesięcy dla jednego pracodawcy;
 • naukę do czterech miesięcy;
 • opuszczanie Australii i powrót do niej nieograniczoną ilość razy (przez czas ważności wizy);

 

Zarezerwuj nocleg na pierwsze dni w Australii.

 

Jak aplikować

Aplikację należy składać w (lub wysłać do) australijskiej ambasadzie w Berlinie. Informacje na ten temat oraz formularz aplikacyjny można pobrać tutaj. Koszt aplikacji to A$420. Jeśli aplikacja jest pełna i nie są wymagane żadne dodatkowe dokumenty, to decyzja jest podejmowania w ciągu 14 dni od dnia złożenia aplikacji. O wizę NIE można aplikować będąc w Australii.

Tutaj można zobaczyć checklist, który pomoże w przygotowaniu aplikacji, a szczegółowe informacje o wizie Work and Holiday można znaleźć na stronie australijskiego urzędu emigracyjnego.

Australijski alfabet
Surferzy z Bondi