Z Nepalu do Indii

Podróż z Parku Nardowego Chitwan w Nepalu do Varanasi w Indiach miała być wieloetapowa. Trzeba by najpierw dojechać autobusem do oddalonego o kilka km od granicy miasteczka, tam przesiąść się w rikszę do granicy, prawdopodobnie przespać się w jednym z hosteli, rano przekroczyć granicę, złapać autobus do Gorakhpur, a tam kolejny autobus lub pociąg do Varanasi.
No ale my nie musieliśmy przez to wszystko przechodzić. My podróżujemy z klasą ;)

Będąc w Chitwan i zajadając późne śniadanie w lokalnej knajpce, zauważyliśmy podjeżdżający autokar. Z lustracji napisów na pojeździe wynikało, że autokar jest w Indii. A konkretnie z Varanasi. Z autokaru wysypała się grupa Induskich turystów w średnim wieku. Przemek rzucił myśl, że może by ich zapytać kiedy wracają do Varanasi i czy przypadkiem nie mogliby nas ze sobą zabrać. Mnie wydawało się, że taki plan nie ma szansy powodzenia, ale w sumie spróbować można. Nic to nie kosztuje. Przemek poszedł więc pogadać z kierowcą. Ten po angielsku mówić za bardzo nie potrafił i odesłał go do pilota wycieczki. A pilot wycieczki z uśmiechem na twarzy oznajmił, że nie ma problemu, że możemy jechać. Wyjazd jutro z samego rana. Mieliśmy w Chitwan zostać jeszcze jeden dzień, ale takiej okazji nie można odpuścić, więc obiecaliśmy się stawić o umówionej godzinie.

Rano wszyscy Indusi kręcący się wokół autokaru przyglądali się nam z ciekawością. Zdecydowanie było widać, że pilot wycieczki już zdążył oznajmić jej uczestnikom, że na pokład wchodzą dziś dwie blade twarze. Mieliśmy być atrakcją dalszej części ich podróży. Wycieczka składała się z jakiś 32 turystów i 9 osób obsługi – prawdziwie Induska wydajność :) Był kierowca, pilot, cztery osoby od gotowania, reszta obsługo od Bóg wie czego. Wszyscy bardzo mili i bardzo nas ciekawi.

W autobusie bez przerwy nas czymś częstowano i zasypywano pytaniami. My też pytaliśmy o wiele rzeczy, wiele spraw dotyczących Indii nam wyjaśniono. W porze obiadu wyciągano z autokaru garnki, talerze, kuchenkę gazową i gotowano świeży posiłek. Zostaliśmy nakarmieni i napojeni. Dostaliśmy zaproszenia na odwiedziny. Odbyliśmy długą sesję fotograficzną. A gdy pilotowi wycieczki próbowaliśmy zapłacić za transport i za jedzenie usłyszeliśmy, że żadnych pieniędzy nie przyjmie, że to prezent dla nas od Indii.

I tak dojechaliśmy do Varanasi przez przesiadki i z miłymi wspomnieniami.

IMG_7259

Swięty Ganges w Varanasi
Słoń w kąpieli

3 komentarze

 1. Bardzo Was lubie czytac i wlasnie dlatego nie lubie jak robicie luki w opowiesci. Jak sie przedostaliscie do Chitwanu z zablokowanej Pokhary. Koniec strajku? To wtedy byscie przeciez polecieli z Kathmandu.

  Opowiedzcie choc kilkoma slowami

  Pozdrawiam
  Michal
  P.S. My dzis wsiadamy do samolotu i konczymy nasza przygode z Ameryka Poludniowa.

  Post a Reply
  • Hej. Strajk sie skonczyl, pisalismy o tym w komentarzu pod ktoryms z wpisow. Skonczylo sie 3 dni po naszym powrocie z treku. W sumie strajk trwal 6 dni. Niestety mielismy juz bilety na samolot do Katmandu na nastepny dzien, wiec polecielismy. W Kathmandu musielismy sie zjawic zeby odebrac wizy do Indii. Z Katmandu juz spokojnie autobusem dojechalismy do Chitwan :)

   Post a Reply
 2. Ale mieliście szczęście z tą podróżą z indyjskimi turystami… Wyobraźcie sobie przejazd z Delhi do Gorakhpur pociągiem, dalej autobusem do POkhary, w innej wersji do Kathmandu. I jedno i drugie chyba coś około dwóch dób trwało, nie pamiętam. Ale było to mocne przeżycie…. Bagaze w autobusie należało przymocować przy pomocy kłódki i łańcucha do bagaznika na dachu, a w środku podrózowały takze różne zwierzęta – większe i mniejsze. Kozy, kury… już nie pamietam co jeszcze. Z pewnością krowy nie…

  Post a Reply

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poinformuj mnie o nowych komentarzach na e-mail. Możesz także SUBSKRYBOWAĆ ten wpis bez komentowania.