Nepal strajkuje, czyli przedłużony trekking

Opowieść o trekkingu zaczynamy od końca…

Wczoraj, po 14 dniach na trasie, doszliśmy do Birethani. W normalnych okolicznościach przespalibyśmy się tam, następnego dnia rano spacerkiem doszlibyśmy w pół godziny do sąsiedniej wioski Nayapul, tam wsiedlibyśmy w autobus, by po dwóch godzinach jazdy znaleźć się w Pokharze. Czyli tam, skąd dwa tygodnie temu wyruszyliśmy na miejsce rozpoczęcia trekingu. Tak byłoby w normalnych okolicznościach. Ale niestety okoliczności nie są normalne. Bo praktycznie cały Nepal sparaliżowany jest przez strajk generalny. A jednym z efektów tego strajku jest całkowity brak jakiegokolwiek transportu. Dlatego dziś rano, zamiast iść na autobus musieliśmy do Pokhary dojść na pieszo. Czyli do 210 standardowych kilometrów, które przeszliśmy wokół Annapurny, doszły kolejne 25 czy coś koło tego. Całe szczęście spotkaliśmy na wczesnych etapach trasy miłego lokalsa, dzięki któremu zaliczyliśmy chyba wszystkie możliwe skróty po drodze, a przez to zaoszczędziliśmy kilka ładnych kilosów. Szło się koszmarnie ciężko, bo jak się ma w nogach 210km, a w głownie przeświadczenie, że to już koniec trasy, to z powodu każdego dodatkowego kilometra szlag człowieka trafia.

Strajk trwa od 1 maja, ale dopiero dziś poczuliśmy jego działanie na sobie. Dodatkowy dzień marszu o którym powyżej to jedna sprawa. Druga to pozamykane wszystko w Pokharze. Do miasta dotarliśmy około 15.00. Ostatni nasz posiłek to było śniadanie. Więc nie powiem – mieliśmy ochotę coś przekąsić. Ale nic z tego. Turystyczna dzielnica Pokhary pozamykana na cztery spusty. Niby knajpki otwierają się na 2 godziny od 18.00, ale akurat właśnie dziś strajkujący urządzili sobie w samym centrum Lakeside (tak się nazywa dzielnica turystyczna Pokhary) manifestację. Manifestacja jak najbardziej pokojowa, ale co z tego skoro z jej powodu nie może zjeść obiadu? Knajpy otwarły się z opóźnieniem i wtedy wygłodniała masa turystyczna ruszyła na żer.

Ale o co właściwie chodzi z tym strajkiem? Otóż strajk ogłosiła nepalska partia maoistyczna – United Communist Party of Nepal. Strajk ma być ich sposobem na wywalczenie własnych racji. Pozamykane szkoły, sklepy, restauracje, fabryki itp to wynik szantażowania tych instytucji/miejsc przez maoistów. Ci, którzy nie przyłączą się do strajku „proszeni” są o bardzo wysokie „dotacje” na rzecz maoistów, albo po prostu demoluje się im lokal. To samo dotyczy ruchu na drogach – drogi są puste w obawie przed zemstą maoistów.

Ile potrwa strajk? Tego nikt nie wie. Maoiści mówią, że tak długo jak trzeba będzie. Ostatni taki strajk zdarzył się chyba 4 lata temu i trwał 19 dni… A tymczasem nasza nepalska wiza kończy się za tydzień. Mieliśmy w tym czasie pojechać do Kathmandu odebrać wizę do Indii, spędzić kilka dni w okolicach stolicy, potem skoczyć na 2-3 dni do Parku Narodowego Chitwan i dalej do Indii. Wygląda jednak na to, że nic z tego…

Więcej o strajku http://www.thehimalayantimes.com/fullNews.php?headline=Maoists+strike+cripples+life+nationwide&NewsID=242383&a=3

Fotki z dzisiejszej manifestacji maoistów w turystycznej dzielnicy Pokhary
Wokół Annapurny - pierwsze dni
Pokhara i przygotowania przedtrekowe

4 komentarze

 1. wygląda poważnie, czy to oznacza, że zamkneli rónież sklepy turystyczne?

  Post a Reply
  • Tak, w ciągu dnia pozamykane jest praktycznie wszystko. Niektóre sklepy operują za zamkniętymi drzwiami (trzeba zapukać, żeby coś kupić), ale takich jest niewiele. W Pokharze wszystko otwiera się w dzielnicy turystycznej dopiero o 18.00 i tylko na 2h. Za chwilę wychodzimy koczować pod jednym z ponoć tylko trzech bankomatów, które o 18.00 mają zadziałać… Do Kathmandu musimy lecieć, bo to jedyny w Nepalu funkcjonujący środek transportu.

   Post a Reply
 2. czyli jest poważnie. Za to zobaczycie himalaje z gory!

  Post a Reply
 3. Strajk zawieszony :) Dziś wszystko wróciło do normy. Biletu na samolot to Kamtmandu nie da się niestety zwrócić, więc jutro – jeśli pogofda dopisze – może uda nam się zobaczyć Himalaje z góry.

  Post a Reply

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poinformuj mnie o nowych komentarzach na e-mail. Możesz także SUBSKRYBOWAĆ ten wpis bez komentowania.