Kambodża – informacje praktyczne

Wiza

Wiza jest dostępna w ambasadach, na lotniskach i na przejściach lądowych. Potrzebne są dwa kolorowe zdjęcia. Koszt wizy na pobyt do trzech miesięcy to $20. My załatwialiśmy wizę w ambasadzie w Vietniane, odbiór był tego samego dnia.

Transport

Zasadniczo funkcjonuje bardzo sprawnie. Jeśli chodzi o autobusy to istnieją trzy czy cztery ogólnokrajowe firmy przewozowe. W Phnom Penh każda ma swój własny dworzec autobusowy. Bilety można kupić na dworcu lub przez hotel. Hotele czasem kasują $1 więcej, ale cena zawiera transfer na dworzec, więc i tak się opłaca, bo odpada koszt dojazdu na dworzec. Autobusy są nie najgorsze, wszystkie z klimatyzacją.

Istnieją też firmy, które przewożą tylko turystów, ale u nich płaci się jakieś 2 razy więcej niż w zwykłym autobusie. Serwis jest co prawda lepszy (toaleta na pokładzie, przekąski itp), ale biorąc pod uwagę, że większość tras w Kambodży nie jest dłuższa niż 6-7h to da się wytrzymać bez takich luksusów.

Trzy popularne trasy rzeczne to Phnom Penh – Siem Reap, Phnom Penh – Cau Doc (Wietnam), Siem Reap – Battambang. O ceny biletów warto popytać w kilku różnych agencjach, bo mogą się sporo różnić.

Phnom Penh – Sieam Reap autokarem – $5
Phnom Penh – Sieam Reap łodzią – około $25
Sieam Reap – Battambang autobusem – $4
Sieam Reap – Battambang łodzią – $18
Phnom Penh – Kampot autobusem – $6
Phnom Penh – Chau Doc łodzią – około $21
Phnom Penh – Ho Chi Minh City autobusem – około $13

Pieniądze i ceny

W obiegu są dwie waluty – amerykański dolar oraz lokalny riel. Za wszystko można płacić każdą z tych walut, stosowane są całkowicie zamiennie. Często resztę dostaje się trochę w $, a trochę w rielach. Dla ułatwienia rozliczeń zakłada się, że $1 to 4000 rieli. Jednak wymieniając $ w kantorze można dostać za niego około 4120 rieli.

Bankomatów jest całkiem sporo w Sieam Reap i Phnom Penh.

Nasze średnie dzienne wydatki wyniosły $42 (na dwie osoby).

Przykładowe ceny:
$1 – bagietka z pasztetem, szynką i warzywami
$1 – 1kg prania
$1 – obiad na straganie
$2-3 – obiad w restauracji
$0.75 – piwo Angkor
$0.75 – woda 1.5l
700 riel – woda 0.8l (nie wszędzie dostępna)
1500 do 4000 riel – internet w zależności od miejsca

Phnom Penh

Tu wypróbowaliśmy kilka różnych hoteli. Zdecydowanie najtaniej jest przy jeziorze, ale według nas nieciekawie. W okolicy dosyć intensywnie śmierdzi, bo tutejsze hotele odprowadzają ścieki wprost do jeziora. Klaustrofobicznie mała dwójka z łazienką i wiatrakiem od $5. Z klimą za $10. Hotelików o podobnym standardzie kilkanaście, jeden obok drugiego.
Dużo ciekawiej choć ciut drożej jest w okolicach rzeki. Tu a $12,5 można mieć bardzo duży pokój z klimą, lodówką, kablówką, ciepłą wodą i wifi (Royal Highness Hotel). Do tego dobra lokalizacja, blisko Pałacu, kupa przyjemnych restauracji.
Jeszcze inna opcja to guesthousy w okolicach Russian Market. Tam polecamy Spring Guesthouse. Dwójka z łazienką, wiatrakiem, kablówką i lodówką za $8. Pokój z klimą za $10.
Wynajęcie tuk-tuka na całodniową wycieczkę po Phnom Penh i okolicy – $10-15 w zależności od tego ile miejsc się odwiedza.
Wstępy:
Pałac – $6 (nie można wejść w spodniach/spódnicy przed kolana i z odkrytymi ramionami)
Genocide Museum – $2
Killing Fields – $2

Sieam Reap
Spaliśmy w Sieam Reap River View hotel. Dwójka z klimą, ciepłą wodą, lodówką, kablówką, wifi za $12. Są w Siem Reap tańsze miejsca, ale nie chciało nam się łazić z plecakami.
Około 17.00 w centrum rozkłada się kilkadziesiąt ulicznych restauracji, gdzie można zjeść za $1.
Bilet do Angkoru kosztuje $20 na dzień, $40 na trzy dni i $60 na tydzień. Bilet jest ważny od 5.30 rano, więc można wieczorem dzień przed rozpoczęciem zwiedzania na darmo, bez biletu, zobaczyć zachód słońca.
Tuk-tuk do którego zmieszczą się cztery osoby na cały dzień zwiedzania kosztuje jakieś $10-12 (w zależności od umiejętności negocjyjnych). Na trzy dni można mieć tuk-tuk za jakieś $25.

Battambang
Bilet na łódź do kupienia w każdej agencji turystycznej w Sieam Reap, ale warto najpierw popytać w kilku miejscach. Podawano nam ceny od $18 do $25 za tą samą łódź. Łódź odpływa o 7 rano. Cena biletu zawiera transport z hotelu do przystani. Podróż trwa od 6 do 8 godzin w zależności od poziomu wody.
Royal Guesthouse – ogromny, bardzo dużo różnych pokoi. Ceny od $5 za dwójkę.
Wynajęcie motoru z kierowcą-przewodnikiem na cały dzień – $8
Bambusowy pociąg – $8 (zmieszczą się dwa motory i jakieś 6-8 osób)

Kampot & Kep
River View Hotel – przy samej rzece, niedaleko nowego mostu. Dwójki za $6 i $8.
Wynajęcie motoru na mieście cały dzień – $5 (w hotelu drożej)
1kg krewetek na targu w Kep – około $4
1 kg krabów – około $5
ugotowanie tego wszystkiego – około 2000 kip
Przejście graniczne z Wietnamem jest 50km od Kampot. Tuk tuk kosztuje akieś $13. Można też pojechać motorem za $5.

Good Morning Vietnam
Kampot & Kep

2 komentarze

  1. Bardzo gorąco odradzam podróż z SR do PP łodzią. To było mocno traumatyczne przezycie, łódź przeładowana, bez kamizelek, kół ratunkowych, czegokolwiek, nie przystosowana do przewozu pasażerów na górnym pokładzie, a było to jedyne miejsce, gdzie szło wytrzymać i przezyć w razie wywrotki.
    A teraz pozytywnie: w SR polecam guesthouse Golden Hotel Villa. W ub. roku dwójka z wiatrakiem za 15$ plus dowóz z lotniska gratis.

    Post a Reply
  2. my z Phnom Penh pojechalismy do Siem Reap autobusem, bo o łodzi słyszeliśmy podobne zdanie do tego co piszesz, plus cena za łódź była 5 x wyższa

    Post a Reply

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poinformuj mnie o nowych komentarzach na e-mail. Możesz także SUBSKRYBOWAĆ ten wpis bez komentowania.