Maorysi

Trasa z Bay of Islands miała prawie 500km, ale tym razem dotarliśmy do celu w ciągu 7 godzin. Przemek po dwóch dniach jazdy rozpracował campera i prujemy już nawet 95km/h i to po płaskiej drodze, a nie tylko z górki:)
Rotoura popularna jest z dwóch powodów – silnej kultuty maoryskiej oraz z gorących źródeł, gejzerów itp.

Dziś o Maorysach.

Maorysi jak wszyscy (chyba) wiedzą są rdzennymi mieszkańcami Nowej Zelandii. Ich wersja stowrzenia świata głosi, że na początku był Ranginui (Ojciec Niebios) oraz Papatuanuku (Matka Ziemia), którzy byli jednością. Razem mieli wiele dzieci, a najważniejszym z nich byli Tawhiri-matea (bóg wiatrów i burz), Tangaroa (bóg oceanów), Tane-mahuta (bóg lasów), Rongo-matane (bóg pokoju) oraz Tu-matauenga (bóg wojny). Po bardzo długim okresie życia w ciemnościach (ich rodzicie żyli tak blisko siebie, że żadne światło nie przepływało między nimi) dzieci miały już dosyć – chciały światła. Dyskutowały nad tym co zrobić i w końcu zdecydowały, że muszą rozdzielić swoich rodziców, aby światło mogło dotrzeć do ziemi. Każde dziecko próbowało po kolei. W końcu udało się Tane-mahuta.
Długi czas po stworzeniu świata na świecie pojawił się bohaterski Maui. Pewnego dnia Maui płynąc wraz z braćmi czółnem przez morze zarzucił wędkę, aby złowić rybę. Udało mu się złowić ogromny egzemplarz, z którego powstała wyspa północna Nowej Zelandii. Czółno w którym płyną stała się wyspą południową.

Maorysów jest obecnie w NZ około 200 000 (5%), ale ich wpływ na kulturę i politykę jest bardzo silny, ajęzyk maoryski jest drugim obok angielskiego językiem urzędowym.
Rotorua, New Zealand
Żeby zobaczyć trochę maoryskiej kultury w Rotoura trzeba udać się do dosyć komercyjnej „wioski maoryskiej”, gdzie zobaczyć można tradycyjne życie,  występ i zjeść tradycyjny posiłek. Osobiście nie jestem wielkim zwolennikiem takich komercyjnych spędów, ale ten był naprawdę świetny. Kulminacyjnym punktem programu był wojenny taniec haka. Jeśli kto oglądał może kiedyś w TV mecz nowozelandzkiej drużyny futbolowej (rugby) All Blacks, wie o czym piszę. Ci, którzy nie wiedzą niech obejrzą poniższy filmik.

Rotorua na śmierdząco
Bay of Islands

5 komentarzy

 1. Ten taniec jest super!!!Niesamowici sa :)

  Post a Reply
 2. Co do tanca, czekamy na prezentacje Waszej wersji po powrocie do kraju, tylko nie przesadzajcie z tymi tatuazami :)
  Przemo, z tym camperem to pewnie chodzilo o zwolnienie hamulca recznego :)))
  Sciskamy, udanej zabawy noworocznej.

  Post a Reply
 3. Czy ktoś ma może jakąś stronę internetową na której jest coś rodzaju słownika maoryskiego?…

  Post a Reply

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poinformuj mnie o nowych komentarzach na e-mail. Możesz także SUBSKRYBOWAĆ ten wpis bez komentowania.